Як жити в Україні без прописки
Відомо, що термін «прописка» з'явився ще в 20-х роках минулого століття і був скоріше синонімом «примусу» залишатися на своєму місці. На початку XXI століття поняття змінили на «реєстрація місця проживання», що звучить значно приємніше.
Сьогодні статистика по людям, які живуть в Україні без прописки за даними центру CEDOS, виглядає наступним чином:
- Порядку 13% від усього населення живе не за місцем реєстрації (це 3 мільйона людини);
- Близько 1 мільйона дітей живе не за місцем реєстрації;
- Близько 700 тисяч дорослі людей живе взагалі без прописки;
- У країні є 1,5 мільйона внутрішніх переселенців;
- Ще є 400 тисяч іноземців.
На думку експертів, відсутність прописки стає загальнонаціональною проблемою. Опитування показують, що чверть всіх людей, що живуть без прописки, обмежені в правах. Однак мало кого це змушує поспішати з реєстрацією свого місця проживання. Проблеми з документи не лякають.
Навіщо потрібна прописка?
- Відновити або оформити загублений паспорт;
- Голосовать на місцевих виборах;
- Оформляти пільги і соціальні виплати;
- Брати участь в судових засіданнях;
- Реєструватися як підприємець.
Є й ряд важливих речей, для яких прописка не потрібна:
- Обслуговування в лікарнях;
- Школи для дітей;
- Оформлення та отримання пенсії;
- Голосовать на президентських і парламентських виборах.
Природно влада розглядає варіант «прописки» для громадян в найманому житлі. Однак на це не завжди згодні орендодавці цихквартирі будинків. Багато власників знаходяться в тіні, і не хочуть платити податки з оренди. Якщо людина пропишеться в орендованій квартирі, то всією цією ситуацією можуть зацікавитися певні інстанції. Орендарі є, по суті, нелегалами, яким, якщо покладені будь-які пільги, доводиться їздити на місце фактичної реєстрації.
Що говорить законодавство про реєстрацію місця проживання?
Варто нагадати, що у Верховній Раді був зареєстрований новий закон9218 «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Суть законопроекту в тому, що реєстрація та зняття з реєстрації відбуватимуться онлайн. Відмітка в паспорті буде з'являтися тільки за бажанням. Тому так, паспорт без прописки дійсний.
При цьому також закон передбачає штрафи. Інспектори отримують право навідуватидодомудо заявників і перевіряти, чи відповідає дійсності заявлене місце проживання. Передбачаються штрафи за відсутність реєстрації від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів. Це становить суми від 1700 до 3400 гривень.
Скільки зараз часу займає процедура прописки і виписки?
Згідно із законом людині, який виписався з попереднього місця проживання, потрібно зареєструватися на новому протягом 30 календарних днів. Раніше це потрібно було робити протягом 10 днів. Отримати прописку можна вже в день, коли особа надає повний комплект необхідних документів.
Людям, які маю паспорта у вигляді ID-карт, інформація про прописку вноситься на електронний чіп. Також додатково людина виходить довідку з Єдиного державного реєстру (ЕГДР).